Tavsiye Edilen Ilk Gözmerceği Setiniz

From :ATM Türk: Amatör Teleskop Yapımı

Özellikle daha önceden hiç görsel gözlem yapmamış bir amatör gökbilimci için, fazla büyültme yapmak yerine daha az büyülten, dolayısıyla da daha geniş bir görüş alanı sağlayan uzun odak uzaklıklı (teleskobunuzun odak uzunluğuna bağlı olarak 25mm ve daha uzun) gözmercekleri ile gözleme başlamaları tavsiye edilir. Çünkü bu tür merceklerle gökyüzünde nereye baktığınızı görmeniz, nereden nereye gittiğinizi bulmanız ve baktığınız cismi görüş alanının tamamında görmeniz mümkün olur.

Bunu dedikten sonra, eğer bütçeniz dahilinde işe, başlangıç için 3 adet mercek almanızı tavsiye deriz:
düşük büyültme (30-40 kez), orta büyültme (75-100 kez) ve çok büyültme yapan (150-300 kez).


Diyelim ki üzerinde çalıştığınız aynalar ortalama 8 inç çap ve f/7 odak oranlı. Buna göre, aynanızın odak uzaklığı 1420 mm civarında olacaktir. Yukarıda saydığımız büyültmeleri verecek gözmerceklerinin odak oranları, örneğin şu aralıklar arasında olabilir:

düşük büyültme - 40 ila 30 mm
orta büyültme - 20 ila 12 mm
çok büyültme - 10 ila 5 mm


Bir gözmerceğinde aranacak en önemli özellikler şunlar olmalıdır:

  • Mercek Capı: çapı 31.8 mm (1.25 inç) olanlar daha geniş görüş açısı sağlayacağından tercih nedenidir.
  • Mercek Turu: Üzerlerinde H (Huygens turu), R (Ramsden turu) gibi bir yazı olanlar tavsiye edilmez. Bunlar, çok dar görüş açısı olan en eski mercek türleridir. En azından Kellner ya da Modified Achromatic yazanını bulmaya çalışın. Plössl türü mercekler bir amatörün ilk teleskobu (ve sonrakiler) için en geçerlileridir.
  • Odak Uzaklığı: Başlangıç için bir adet 20/25 mm (az büyültme için) ile 8/10 mm (çok büyültme için) mercek yeterlidir. Genelde teleskobunuzu aldıktan/yaptıktan sonra da size daha uygun gelen başka mercekleri de ayrıca satın alabilirsiniz.

Az büyültme yapan gözmerceklerinizi daha çok bakacağınız cismi bulmak amacıyla kullanacaksınız. Onu yakından incelemek için de büyültmeyi arttıracaksınız. Ancak, bazı yaygın gökcisimleri (örneğin Andromeda galaksisi, M31) en iyi ya bir dürbünle ya da az büyültme yapan geniş açılı bir teleskopla görülebilir.

Gökyüzünde teleskobunuzla baktığınız bölgeyi kısa sürede tanıyabilmeniz için mümkün olan en düşük büyültmeyi yapan bir merceğiniz mutlaka olsun. Amatörler arasında genel kabul görmüş kural, en az büyültme yapan mercekle 1 yay derecelik (Dolunayın iki katı genişlikte) bir alanı görebilmenizdir.


Simdi biraz da, piyasada satilan gozmerceklerine, cesitlerine, kalitelerine ve birbirlerinden farkliliklarina deginelim.

Orion'un Sirius model Plössl turu gozmercekleri ilk baslayanlar icin kalite bakimindan iyi ve butcelerine uygun bir secim olacaktir. Bunlar Meade'in artik uretimden kalkan Series 3000 mercekleriyle ayni yapiya ve ozelliklere sahiptir. Meade Series 4000 olarak isimlendirdigi gozmerceklerinin uretimini zaman icinde Taiwan'dan Cin'e kaydirmis, ve dolayisiyla kalite cok dusmustur. Eski tipleri (2000 oncesinde uretilenler) ile simdilerde satilanlar arasinda, hem mercek kaliteleri hem de tup (barrel) kaliteleri acisindan cok fark vardir. Yenilerinin tupleri hafif plastikten olup, merceklerinde de eskilerinde oldugu gibi kaliteli kaplama yoktur.

Hem eski tur Orthoscopic, hem de cok daha yeni bir tasarim olan TMB mercekleri ozellikle gezegen gozlemlerinde kullanilmak icin tasarimlanmistir. Genelde bu tur merceklerin cam caplari (boru icindeki camin yatay genisligi) kucuk (TMBler dahil), gorus alanlari cok dardir (45 derece civarinda). Cam capinin kucuklugu nedeniyle bu tur mercekleri ornegin genis acili gozlem gerektiren uzak gokyuzu cisimlerinde ya da KYlarda kullanmak o kadar hos/kolay olmayacaktir. University Optics'in Orthoscopic merceklerinin odak uzakligi kuculdukce cam capi da bayagi kuculmektedir. Bu haliyle ozellikle gozluk takan gozlemcilerin kullanimi acisindan sıkıntı yaratir.

Piyasadaki cok kisa odak uzakliga sahip gozmercekleri icinde Celestron'un 2.3 mm X-Cel mercegi ile Orion'un bunun karsiligi olan 3.7 mm odak oranli Epic ED-2 model gozmercegini onerebiliriz.

Hem yuksek buyultme hem de genis aci saglayan gozmercekleri de vardir. Akla ilk gelen markalar Tele Vue Nagler ve Meade Series 5000 Ultra Wide Angle mercekleridir. Ancak bunlarin fiyatlari ortalama bir butceye sahip amatorun karsilayacagindan cok daha yuksektir.


'------- devam edecek -------