Gümüşle Kaplama Yöntemi

From :ATM Türk: Amatör Teleskop Yapımı

Bu yazı ATM Türk yazışma grubunun 1142 numaralı iletisinden alınmıştır.

MAKSUTOV DÜZELTİCİ MERCEĞİNİN GÜMÜŞLE SIRLANMASI

10. Ulusal Gözlem Şenliği Çalıştayında, aynasını tekrar tekrar gümüş ile kaplayan Deniz, bu konuda çok güzel tecrübe edindi kaynak http://www.ikizler.org
Enlarge
10. Ulusal Gözlem Şenliği Çalıştayında, aynasını tekrar tekrar gümüş ile kaplayan Deniz, bu konuda çok güzel tecrübe edindi kaynak http://www.ikizler.org

Maksutov merceğin merkezinin gümüşle sırlanması yönteminde, mercek iyice temizlendikten sonra önce dışbükey yüzeyi (gümüşle sırlanacak orta tarafı hariç) bir fırça ile sürülmek suretiyle şu geçirmez bir vernik ile cilalanır. Bu işlem sırasında mercek, dakikada birkaç kez dönen bir düzenek üzerine konulmuş olmalıdır. Cila kuruduktan sonra, bu kez içbükey yüzeyinin tamamı gümüşle kaplanmasın diye aynı şekilde cilalanır.

ABD'li amatörlerin kullandığı malzemeler Philadelphia'daki Peacock Laboratuarı'ndan temin edilebilir (http://www.peacocklabs.com/). Bir kitin fiyatı 40 dolar, artı posta masrafıdır. Buradan alınan sırlama solüsyonlarını arabaları boyarken kullanılan küçük el spreyi şişelerine koyabilirsiniz. Bu sıvılar tehlikeli madde sayıldığından, ABD dışına postalanmasına izin verilmeyebilir!

Solüsyonlardan ilki bir 'duyarlı hale getirici' olup, yarım dakika boyunca mercek yüzeyine spreylenir, daha sonra suyla yıkanır. A ve B denilen iki gümüş solüsyonu uygulanmadan az önce karıştırılır (asit bir sıvıdır). Başka bir şişede organik inceltici solüsyon bulunur. Bu solüsyon, A ve B karışımıyla aynı anda mercek üzerine spreylenir. Bu işlem sırasında merceğin düzenli olarak ve hızlı döndürülmesi sağlanır.

Herşey temiz olarak yapıldıysa, spreylemeden sonra temiz ve parlak bir sırlanmış yüzey elde edilir. Şu ile mercek yıkanıp yan tarafına doğru yatırılıp kurutulur. Sıkıştırılmış hava dolu bir sprey ile mercek üzerinde kalmış olabilecek şu damlaçıkları kurutulur, geri kalanlar ise optik yüzeylerde kullanılan kağıt mendil ile temizlenir.

Daha sonra mercek yine hızlı döndürülüp sırlanmış merkez noktaya inceltilmiş vernik spreyle sıkılır. Amac, gümüş kaplamanın üzerinde birkaç Angström kalınlığında ince bir katman oluşturarak kararmasını önlemektir. Havadaki sülfür oranına bağlı olarak birkaç gün ile birkaç hafta içinde gümüş kaplama kararmaya başlar.

Son olarak, merceğin dışbükey yüzeyinin geri kalanı ile içbükey yüzeyindeki vernik çözücü bir solüsyon ile çıkartılıp, mercek yeniden yıkanıp temizlenir.


Ana Sayfa