Cam Mozaiklerin Epoksi Kullanılmadan Yapıştırılması

From :ATM Türk: Amatör Teleskop Yapımı

'Aşındırma Aleti Yapımında Yeni Bir Yaklaşım'


fotoğrafta klasik yöntemle alçı tool üzerine 2 li karışım epoksi yapıştırıcı) kullanılarak hazırlanmış bir aşındırma aleti görüyoruz. Fotoğrafları daha büyük görmek için üzerine tıklayın.

Epoksi kullanılarak yapıştırılmış yeni aşındırma aleti
Enlarge
Epoksi kullanılarak yapıştırılmış yeni aşındırma aleti


ayna aşındırma işlemlerine devam edildikçe bir sonraki resimdeki hali alacak.seramik parçalarda aşınmalar ve kopmalar başlamış. bu kopma ve aşınmalar ilerdeki safhalarda oluşturmaya çalıstığımız hassas yüzeyde telafisi zor çizikler, oyuklar açarak bizi yarı yolda bırakacaktır. yapmayı düşüneceğimiz yeni aşındırma aletinin ayna yuzeyine uyum sağlaması da zor olacaktır. kaybedeceğimiz zaman emek para da cabası.

Seramikler aşınmaya ve kopmaya başlamış
Enlarge
Seramikler aşınmaya ve kopmaya başlamış

peki seramik parcaları yatay değilde dikey kullansak nasıl olur ? fotoğrafta 5-7 m kalınlığında mum tabakanın içine dikey olarak gömülmüş seramik parçaları görüyoruz. bir sonraki aşamada etrafı kalıplanarak alçı dökülecek.

Seramik parcalar mum içine dikey olarak gömülmüş
Enlarge
Seramik parcalar mum içine dikey olarak gömülmüş


alçı donduktan sonra kalıp görevi gören şerit şeklinde kesilmiş rontgen filmeleri çıkarılmış altta mum tabakası üstte alçı daire görünüyor. Alçının yeteri kadar sertleşmesini bekleyip sıcak su uygulaması ile mumu eriterek tooldan uzaklaştırıyoruz. pasaklı görünüyor :) daha sonraki tool yapımında cocukların kullandığı oyun hamuru veya bildiğimiz buğday unu hamuru daha kullanışlı oldu. bu 10 cm çapında tool ile aşınma , tükenme korkusu olmaksızın 16 cm aynanın silisyum karbur ve aluminyum oksit aşamalarını kolayca geçtim. çapı aynadan ufak olduğu için aynadan daha fazla aşındığını takdir edersiniz. Aşındırma sonunda aletin görünümü.

Mum tabaka sıcak su ile uzaklaştırlmış
Enlarge
Mum tabaka sıcak su ile uzaklaştırlmış

son olarak 15 cm lik aynı yöntemle yapılmıs seramikleri daha simetrik dizilmiş bir tool fotoğrafı ile yazıma son veriyorum.

Mum tabaka sıcak su ile uzaklaştırlmış
Enlarge
Mum tabaka sıcak su ile uzaklaştırlmış


Özet olarak bu yöntemle:

Karışım oranlarında duyarlı ayarlama gerektiren, hazırlanması sırasında kotu kokulu (belki de toksik, zararlı) gazlar çıkaran, kuruması için uzun zaman beklememizi gerektiren ve bir harcama kalemi oluşturan 2'li epoksi yapıştırıcıdan kurtuluyoruz.

Aşındırıcıların ayna yuzeyin de kolayca çalışabileceği , bol kanallı , kırılması veya hasar görmesi durumunda ayna yuzeyine uyan bir yenisini kolayca yapabileceğimiz yeni bir asindirma aleti kısa sürede elimizde oluyor. İkiz cam aletlerde de sık görülen yapışma sorunu bu yontemde görülmez.

yontemi deneyip uygulamada kaşılaşabileceğiniz sorunları atm_turk@yahoogroups.com adresine yazarsanız memnun olurum.