Alçı ve Diğer Kimyasallar

From :ATM Türk: Amatör Teleskop Yapımı

Aşındırma aletini alçıdan yapmak en kolayıdır. Normal alçı değil, dişçi alçısı kullanırsanız, suya kendiliğinden dayanıklküı olacağından, ayrıca silikon ya da epoksi ile izole etmeniz gerekmez. Bir diş laboratuar malzemeleri satıcısından edinebilirsiniz. Sarı renkli bir alçı olup, normal alçıdan çok daha dayanıklıdır. 19 mm'lik cam ve 20 cm çap için 4 cm kalınlığında bir disk dökmeniz yeterlidir.

Bu alçıyı diskin üzerinde yapıştırmak için altıgen cam mozaik (BeTeBe) bulmanız gerekiyor. Bunun temini için piyasada biraz araştırma yapmak gerekli. Bu altıgen mozaikleri alçı diske epoksi ile yapıştıracaksınız. Diğer yapıştırıcıların dayanımları yeterli değil. Altıgen yerine kare de olabilir, ama altıgen daha iyi sonuç verecektir.

Camı aşındırmak için gereken kimyasallar, Karaköy Perşembe pazarından alınabilir.

Silisyum karbür (zimpara tozu) ve Aluminyum Oksitler için: Akyol Tas firması. Telefonu: (212) 244 29 24.

Tanecik büyüklüğü ölçüsü ('grit') 80 grit'ten başlayarak (1/2 kg) 120 / 150 / 220 grit ve 30 mikron'dan başlayarak 5 mikrona kadar beyaz Aluminyum Oksit tozu almanız gerekiyor. Cilalama için de 3 mikron'luk Seryum Oksit gerekiyor (100 gr kadar).

Burada maliyet açısından bir sorun olabilir. Bu malzemeler, size gereken miktardan daha buyuk paketlerde satılıyor. O sebeple bir kişi için maliyet gereksiz ölçüde yükselebilir. Aluminyum Oksitler genelde az miktarlarda ( < 100 gr) harcanır. Dolayısıyla, sadece Silisyum Karbür'leri satın almayı da düşünebilirsiniz.


geri