İlk Okunacaklar

From :ATM Türk: Amatör Teleskop Yapımı

ATM/ATY UĞRAŞISINA YENİ ADIM ATANLAR İÇİN ÖNERİLER

Sitemizi ziyaret ederek, ATM/ATY uğraşısına gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ediyoruz!

Bu sayfadaki bilgiler, bu uğraşıya ilk adım atanların bu konuya çabuk ısınmasını sağlayabilmek için okuyarak edinebileceği temel bilgiler hakkındaki kaynakları içermektedir.

Ayna ve teleskop yapımı hakkında internet üzerinde bulabileceğiniz en ayrıntılı Türkçe kaynaklar şu anda ziyaret ettiğiniz http://www.atmturk.org adresindeki Wiki formatındaki sitemiz ile Yahoo Groups üzerindeki haberleşme listemizdir.

Eğer bu konuda daha önce hiç yazılı bir kaynak okumadıysanız öncelikle http://www.atmturk.org sitemizde yazılanları en başından en sonuna doğru okumakla ise başlayabilirsiniz.

Daha sonrası için, Yahoo arşivimizde (http://tech.groups.yahoo.com/group/ATM_Turk/ adresinden ulaşacağınız sitede, sol marjdaki Database = Veritabani bağlantısında) İleti Gruplama isimli bir veritabanı mevcuttur. Burada listemizde daha önce işlediğimiz konular başlıklarına göre gruplandırılmıştır (en azından bilgi değeri taşıyan birçoğu). O veritabanında özellikle "Yeni Başlayanlar / SSS / Kavramlar ve Malzemeler" başlıklı gruptaki eski mesajları okursanız, iyi bir başlangıç yapıp ilk bilgileri kazanmış olacaksınız.

Buna ek olarak, yine Yahoo haberleşme listemizin ana sayfasındaki Search = Arama kutucuğuna bulmak istediğiniz konu hakkındaki sözcükleri (tırnak içinde) yazarsanız, o konu hakkında listemizde önceden neler konuşulduğunu göreceksiniz. Örneğin 'ekvatoryal platform' ya da 'ayna kaplama' gibi.

Bunları gözden geçirmeyi bitirdikten sonra kafanızda neler yapabileceğiniz az çok şekillenecektir. O zaman da işi pratiğe dökmek için ne gerektiğini listemize yazarak bizlere danışabilirsiniz.

İngilizce kaynaklar için, yine Yahoo arşivimizdeki Links = Bağlantılar bölümündeki bu konuda size çok yararlı olacağına inandığımız siteleri inceleyebilirsiniz.

Daha önceden bu konuda bir ön bilginiz varsa, yine Database bölümünde 'Ayna Yapım Kiti' isimli veritabanına isminizi eklerseniz, İstanbul'daki arkadaşımız Başar Titiz size ilk aynanızı yapmanız için gereken aşındırıcı ve benzeri malzemeleri ulaştırabilir (maliyet ve kargo bedeli karşılığı). Bunları kullanarak ilk aynanızı 6 inç çapında bir soda-kireç camından yapmak için kolları sıvayabilirsiniz. 6 inç = 150 mm bu ise ilk başlayanlar için ideal ayna boyutudur. Nedenlerini yine İleti Gruplama veritabanında "Yeni Başlayanlar / SSS / Kavramlar ve Malzemeler" isimli gruptaki iletilerde okuyabilirsiniz. Bu konudaki ayrıntılı bilgiyi, sitemizin Ayna Yapım Kitleri başlığı altındaki bölümde bulabilirsiniz.


Bu İşin Altından Kalkabilir miyim?

Bazılarınızın aklında "Bu işin altından kalkabilir miyim?", "Bu işe başlamak için yeterli bilgim var mı?, "Daha malzemelerin ne anlama geldiğini bile bilmiyorum!" tarzında sorular olması çok doğal. Hemen cevap verelim. "Başaramamanız için hiçbir neden yok."

Bu işe başlamak için herhangi bir teknik altyapıya gereksiniminiz bulunmuyor. Gerek sitemizdeki yazıları, gerek listemizdeki iletileri, gerekse internetteki kaynakları okuya okuya bilgileriniz gün geçtikçe artmaya başlıyor. Okudukça ve araştırdıkça aslında bu işin o kadar da zor olmadığı anlaşılıyor. Başlangıç malzemelerini grubumuzdaki arkadaşlar temin ederek adresinize kargo ile ulaştırıyorlar. İstediğiniz boyuttaki camı temin edebileceğiniz firmaları sitemizin "Ayna Yapım Malzemesi Satıcıları" başlıklı bölümünde bulabilirsiniz. Malzemeler tamamlanıp da camınızı ilk yontmaya başladığınızda, ilk bakışta başarılması çok zor gibi görünen ATY'nin aslında hiç de zor olmadığını keşfediyorsunuz. Aklınıza takılan en ufak soruyu gruba ileti göndererek sorabiliyor ve hemen cevap alabiliyorsunuz. Arkanızda bu destek ile hızla ilerliyor ve camınızın kaba/ince aşındırmasını bitiriyorsunuz.

Bundan sonraki aşamaları fazla anlatmaya gerek olmadığını düşünüyoruz, zira siz sitemizi ziyaret ederek ve grubumuza üye olarak zaten bu işe yatkın ve meraklı olduğunuzu göstermiş bulunuyorsunuz. Sıradaki aşama tereddütleri kafanızdan atarak kendinize cam ve aşındırma malzemelerinin siparişini vermek olacaktır. Bir kere başladıktan sonra, bu uğraşının ne kadar güzel ve zevkli bir hobi olduğunu anlayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Yakın zamanda sizin de elinizi cam tozuna bulamanız dileklerimizle!

Hepinize şimdiden başarılar!